سایبان
نوامبر 20, 2017
سایبان چتری
نوامبر 20, 2017

ولاریوم

ولاریوم

 

شاید بتوان سایه بان های چتری،سایبان های آلاچیق و سایبان های VIP را از نسل ولاریوم ها دانست.

ولاریوم از مهم ترین سایبان های جهان باستان بود که شکل ظاهری آن به واسطه سازه ای بزرگ سایه ای گسترده بر سر حاضران به وجود می آورد که قابلیت جمع شدن آن جالب توجه است.

 

اما سایبان ها به آن زودی جای خود را در میان مردم باز نکرده بودند

این سیرتکاملی با تداول استفاده از سایبان ها در نیمه اول قرن نوزدهم سرعت بیشتری یافت که از جنس چدن و تیرهایی از الوار بود.

 

نزدیک به سه قرن است که سایبان ها در سطحی وسیع بر سر مردم دنیا گسترده می شوند و شاید حتی اولین طراحان مصر باستان هم تصور نمی کردند که دنیای سایه بان ها تا این حد رنگارنگ،مدرن و متنوع باشد

تا جایی که بتوان از راه دور آن ها را کنترل کرد؛مانند سایبان های فنری یا دکوراتیو و متحرک که می توانند سایبان های برقی ریموت دار باشند.

سایه‌بان یک روکش ثانوی است که به قسمت خارجی دیواره های یک ساختمان متصل می شود.

سایه‌بان معمولاً از کرباس تشکیل شده است که با فیبر اکریلیک، رشتۀ پلی‌استر یا پنبه بافته شده است و همچنین می تواند از لایه ای از وینیل (vinyl) که بر روی الیاف پلی‌استر قرار گرفته است و روی سازه ای سبک از آلومینیوم، آهن، فولاد و احتمالاً چوب و مواد شفاف (که برای پوشش سلول‌های خورشیدی در تابستان استفاده می‌شود ولی در زمستان باید اجازه دهد که نور تا حد ممکن از آن عبور کند) کشیده می‌شود ساخته شده باشد.

این ساختار با خرپا، سازه‌های فضاکار یا با چهارچوب پیکربندی می‌شود.

سایه‌بان همچنین با استفاده از زیرسازه‌های آلومینیومی و روکش آلومینیومی ساخته می‌شوند.

این سایه‌بان‌های آلومینیومی وقتی استفاده می‌شوند که از سایه‌بان‌های پارچه ای نمی‌توان استفاده کرد مثلاً در جایی که بار سنگینی از جانب باد یا برف بر سایه‌بان تحمیل می شود.

مکان سایه‌بان در ساختمان ممکن است بالای پنجره، درب، یا بالای پیاده‌رو باشد. با اضافه کردن ستون، سایه‌بان تبدیل به کانوپی ‏(en)‏ می‌شود که می‌تواند از فضای ساختمان فراتر رود مثلاً در ورودی یک هتل. رستوران‌ها معمولاً سایه‌بان را به قدری پهن انتخاب می‌کنند که قسمت قابل ملاحظه ای از فضای بیرون را بپوشاند تا مشتریان قادر باشند در فضای بیرونی شام بخورند، دور هم جمع شوند یا مهمانی بگیرند.

در ساختمان‌های تجاری، معمولاً اطلاعاتی روی سایه‌بان نقاشی می‌شود. اطلاعاتی از قبیل نام، نوع تجارت، و آدرس و در نتیجه مانند یک بیلبورد عمل می کند و همچنین سایه ایجاد می‌کند و از بادهای شدید جلوگیری می‌کند و حفاظی در مقابل باران و برف است.

در مناطقی که هوای زمستانی دارند، بیشتر سایه‌بان‌ها در انتهای تابستان نیازی نیست که پایین آورده شوند، بلکه به همان صورت در کنار ساختمان آنها را جمع می‌کنند و در طول زمستان به همین صورت باقی می‌مانند و برای چنین شرایطی طراحی و ساخته شده اند.